Wiele osób chciałoby zająć się sportem po pracy lub szkole, ale nie zawsze pogoda za oknem sprzyja aktywności fizycznej, czasami pada deszcz, śnieg albo wieje porywisty wiatr lub też w drugą stronę jest zbyt gorąco. Czasami jest zbyt wiele dobrych powodów, aby zostać w domu, z pomocą przychodzi nam rower stacjonarny.

Czym jest rowerek stacjonarny?

Rower stacjonarny to nic innego jak maszyna do ćwiczeń, którą możemy ustawić u siebie w domu i korzystać z niej, kiedy tylko mamy ochotę i nie musimy przy tym martwić się złą pogodą.
Rowerek stacjonarny jest zbliżony swoją budową do zwykłego roweru, nawet podobnie wygląda tylko trochę śmieszniej, bo posiada pedały, siodełko i ”kierownicę” którą nie możemy skręcać, pełni ona bardziej funkcję zaparcia dla użytkownika. Rowerek posiada specjalne ”nogi” aby się nie przewrócił oraz specjalny mechanizm oporujący tak, aby nasze ćwiecznie miało sens, mechanizm ten ma za zadanie za symulować opór, jaki stawia zwykły rower podczas jazdy.

Zalety rowerka stacjonarnego

  • Jest obojętny na warunki atmosferyczne (a raczej my na nim).
  • W porównaniu do karnetu na siłownie jest tańszy, bo płacimy tylko raz.
  • Możemy ustawić go w dowolnym miejscu np.w salonie i oglądać telewizje podczas treningu.

Wady rowerka stacjonarnego.

  • może być głośny.
  • zajmuje trochę miejsca w domu.

Jak działa rowerek stacjonarny?

Różne rowerki stacjonarne działają w różny sposób, są droższe i tańsze wszystkie mają inną budowę, ale zasada działania jest ta sama. Tańsze modele działają na tej zasadzie, że wywierają one opór (starają się zatrzymać) tylne koło cały czas się tę możemy regulować pokrętłem przy ”kierownicy” tak by odpowiednio dobrać opór do naszej formy fizycznej. Droższe modele rowerków treningowych są już bardziej skomplikowane w swojej budowie i działaniu, są też bardziej komfortowe dla użytkownika. Niektóre modele są na tyle inteligentne, że możemy je sparować z aplikacją na swoim telefonie, potrafią nawet połączone ze smart band rejestrować nasz puls i wyświetlać go na wyświetlaczu co bardzo poprawia jakość treningu. Co do zasady działania nie wiele się zmienia, wciąż musimy pedałować, ale takie rowerki już potrafią, zasymulować podjazdy pod górki oraz zjazdy, nie wywierają one jednostajnego oporu jak tańsze modele, tylko są przy tym bardziej ”płynne” i same regulują nam opór.

Podsumowanie

Rowerek stacjonarny jest dobrym rozwiązaniem na złą pogodę za oknem, posiada więcej zalet niż wad. Należy jednak pamiętać, że najzdrowsza forma aktywności to ta uprawiana na świeżym powietrzu, rowerek jest miłym i wygodnym uzupełnieniem naszych regularnych ćwiczeń.